Na svojom decembrovom rokovaní mali poslanci vymenovať nového šéfa Mestskej polície v Hlohovci. Náčelník Jozef Šoka odchádza do dôchodku, a tak mesto na svojej webstránke zverejnilo podmienky pre záujemcov o tento post. Z 11 uchádzačov primátor Peter Dvoran vybral Rastislava Strečanského. O jeho návrhu mali rozhodnúť členovia zastupiteľstva.
Z podkladov, ktoré poslancom Dvoran predložil, vyplynulo i to, že 29-ročný absolvent pedagogickej a filozofickej fakulty pôsobil ako vyšetrovateľ na Krajskom riaditeľstve Policajného zboru v Trnave. Priamo počas rokovania sa však ukázalo, že veci sa majú úplne inak.
V priestore pre občanov sa ujal slova Ľuboš Richter, ktorý sa taktiež uchádzal o miesto náčelníka. Ten napriek adekvátnemu vzdelaniu, takmer 30-ročnej praxi v ozbrojených zložkách a vedúcej funkcii na odbore kontroly Ministerstva vnútra SR v konkurze neuspel. Richter poukázal na viacero nedostatkov výberového procesu.
V prvom rade zdôraznil, že Strečanský nespĺňa požadovanú 10-ročnú prax. Taktiež upozornil, že vybraný kandidát ako vyšetrovateľ na KR PZ v Trnave nikdy nepracoval. Pôsobil iba ako poverený policajt na obvode v Hlohovci a ročné školenie poriadkovej polície, ktoré mal uchádzač podľa profilu absolvovať, trvalo o polovicu kratšie. Navyše informoval o disciplinárnych problémoch primátorovho kandidáta. „Bohužiaľ, ja sa dnes cítim, akoby som bol nejaký komparz kabaretného predstavenia Mestského úradu v Hlohovci,“ dodal.
Strečanský sa ostrej kritike bránil argumentom, že údaje v profile nie sú jeho chybou, keďže on ich v životopise uviedol správne. Spomínané disciplinárne potiaže vznikli podľa neho len v dôsledku nedorozumenia s nadriadeným. Kandidát si taktiež neodpustil pichľavé poznámky na adresu svojich kritikov a konkurentov. Je presvedčený, že polícia by sa mala viac priblížiť k ľuďom, pričom vyzdvihol problémy s parkovaním a potrebu rozšírenia kamerového systému. Prečo sa ale napriek nedostatočnej praxi o miesto uchádzal, neuviedol.
Voči pochybnému výberu sa ohradili Juraj Salcman, Martin Balla i Miloslav Drgoň. Poslanci sú presvedčení, že každý zodpovedný uchádzač podmienky rešpektoval a Strečanský mal byť z výberu vyradený. Celá vina sa tak zosypala na plecia primátora. Na otázku, kto bol vo výberovej komisii odpovedal len: „Moji najbližší pracovníci mestského úradu.“
Z Dvoranových slov vyplynulo, že práve vek uchádzača zavážil najviac. „Toto sú hlavné trendy od občanov, že sme dali zarobiť bývalému vojakovi, policajtovi, alebo ja neviem komu parašutistovi,“ uviedol. 10-ročnú podmienku praxe si údajne nevšimol. Postupne ale primátorovi dochádzali argumenty aj dych, a tak požiadal o 5-minútovú pauzu. Po prestávke chybu priznal a materiál stiahol z rokovania.
Vo vzduchu však ostali visieť nezodpovedané otázky. Ako je možné, že do konkurzu sa prihlásil človek, ktorý ani zďaleka nespĺňa požadované podmienky? Je vôbec možné, že by si primátor nevšimol jednu z dvoch podmienok vo svojich vlastných kritériách? A v neposlednom rade, ako je možné, že poslanci dostali podklady s vylepšeným profilom Dvoranovho favorita? Príliš veľa otáznikov, aby išlo o náhodu.
Je viac ako pravdepodobné, že ak by Richter na rokovaní nevystúpil, poslanci by nemali najmenší dôvod predloženým podkladom neveriť a Strečanského by podporili. Post, ktorý by mal byť vzorom rešpektovania pravidiel by tak obsadil človek, ktorý sa tam dostal pochybným konaním. Rovnako je namieste obava, ako Dvoran rozhoduje vo veciach, ktoré neprechádzajú zastupiteľstvom a sú plne v jeho kompetencii.
Aj podľa občianskeho aktivistu Mira Kollára sa môžu rozhodnutia hlavy mesta postarať o právny chaos. „Ubezpečujem vás, že každý polopríčetný právnik bude schopný napísať žalobu a každý polopríčetný sudca ju posúdi kladne,“ vyjadril sa počas rokovania k pochybnému výberu kandidáta.
Vypočujte si zvukové záznamy z rokovania