5.9.2024 (SITA.sk) -
- aktualizované 5. septembra, 14:12
Časť slovenskej kultúrnej obce vstupuje do štrajkovej pohotovosti. Zatiaľ nejde o ostrý štrajk, pri ktorom by prerušili prácu. Sformoval sa aj výbor kultúrneho štrajku, koordinuje ho platforma Otvorená kultúra! (OK!), ktorá o jeho vzniku informovala na tlačovej besede.
Ako na tlačovej besede uviedol jej moderátor za platformu OK! Adam Straka, ide o celoslovenskú koordinovanú akciu kultúrnej obce. Súčasťou sú zástupcovia rôznych oblastí kultúry, umenia a kreatívnych odvetví.
Vznik takéhoto koordinovaného hnutia je podľa platformy OK! dôsledkom alarmujúcej situácie v rezorte kultúry. Na štrajkových aktivitách bude platforma spolupracovať so zriaďovanými i nezriaďovanými organizáciami, odbormi aj zamestnanectvom.
Členovia výboru kultúrneho štrajku
Medzi prvých členov a členky výboru kultúrneho štrajku patria Jana Kováčiková, členka Činohry SND, Ľudovít Nápoký, ktorý zastupuje nezávislé organizácie združené v sieti pre nezávislú kultúru Anténa, prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Katarína Krnáčová, teoretička architektúry Henrieta Moravčíková, bývalý riaditeľ SND Matej Drlička, členka štrajkového výboru STVR Rozália Vlasková, rektorka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave Bohunka Koklesová, rektor Vysokej školy múzických umení v Bratislave Martin Šmatlák.
Študentstvo za otvorenú kultúru zastupovali Ráchel Rimarčíková a Dominik Devečka. Platformu Otvorená kultúra! (OK!) reprezentovali Katarína Mišíková a Veronika Nemcová.
Obrana práv kultúrnej obce
Katarína Mišíková za výbor kultúrneho štrajku uviedla, že kultúrna obec sa spája naprieč celým Slovenskom, aby sa postavila na obranu svojich práv, a tiež na obranu slovenských občanov.
"Kultúra totiž patrí nám všetkým," zdôraznila s tým, že konať ich núti stav, do ktorého sa rezort kultúry pod vedením ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) a generálneho tajomníka služobného úradu MK SR Lukáša Machalu dostal.
Prvá fáza štrajku
Vo štvrtok vstúpili do štrajkovej pohotovosti, ide o prvú fázu kultúrneho štrajku. Ako dôvody uviedla, že retort kultúry sa obrátil proti ľuďom pracujúcim v kultúre, poukázala i na prepúšťanie odborníkov a rušenie sekcií na MK SR, ale aj v ďalších inštitúciách zriaďovaných ministerstvom.
"Pracovníci a pracovníčky v kultúre, umení a kreatívnych odvetviach čelia cenzúre, zastrašovaniu, verejným útokom a šikane," vyjadrila sa Mišíková. Argumentovala tiež legislatívnymi zmenami, ktoré podľa jej slov paralyzovali fungovanie Fondu na podporu umenia.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Spustenie akcie Kultúrny štrajk! v Bratislave (fotografie)
Finančná neistota pracovníkov
Poukázala tiež na neustálu finančnú neistotu pracovníkov v oblasti kultúry. Zdôraznila, že nejde len o mediálne známe osobnosti, ale napríklad aj ľudí, ktorí pracujú s kulisami, sprevádzajú v galériách či pracujú v archívoch a knižniciach.
Ministerstvo podľa Mišíkovej nerobí kroky k zlepšeniu financovania, ale naopak, čím ďalej tým viac pracovníkov v kultúre dostáva do finančnej neistoty.
Viaceré požiadavky
Obrátila sa na vedenie Ministerstva kultúry SR, vládu a jej predsedu Roberta Fica (Smer-SD), Národnú radu SR i politických predstaviteľov, vrátane prezidenta Petra Pellegriniho s viacerými požiadavkami. Ide o zabezpečenie odborného a kompetentného vedenia rezortu kultúry a zastavenie deštrukčných zmien v ňom.
"Žiadame okamžité zastavenie ideologicky motivovanej cenzúry s ekonomickými dopadmi, ktoré sú dôsledkami novelizácie Zákona o Audiovizuálnom fonde, Zákona o Fonde na podporu umenia, Zákona o múzeách a galériách a Zákona o Slovenskej televízii a rozhlase," predniesla Mišíková ďalšiu požiadavku.
Požadujú tiež finančné zastabilizovanie sektora a zlepšenie finančného ohodnotenia pracovníkov v ňom. Žiadajú aj valorizáciu odmien za prácu v umeleckých a kultúrnych inštitúciách zriaďovaných štátom a samosprávami tak, aby to kompenzovalo vysokú infláciu posledných rokov.
Otvorenie diskusie
Predsedov koaličných strán Mišíková vyzvala na prijatie zástupcov výboru kultúrneho štrajku a otvorenie diskusie o ich požiadavkách. Deklarovala i pripravenosť výboru vstúpiť do štrajku tam, kde sa bude stupňovať porušovanie hospodárskych a sociálnych práv pracovníctva v kultúre. Apelovala aj na občanov a občianky Slovenska, aby sa k nim pridali.
"Kultúrnym štrajkom si spájame ruky v solidárnom hnutí kultúrnej scény. Podajte nám ruku aj vy, aby sme mohli tvoriť kultúru, ktorá je otvorená všetkým!” uzavrela.
Práca nebude zastavená
V tejto fáze kultúrneho štrajku práca nebude zastavená, ani prerušená, stupňovanie nátlaku ale môže viesť napríklad k intervenciám do produkcií, napríklad predstavení, koncertov, ale aj počas prehliadok v múzeách a galériách.
"K dnešnému ránu evidujeme v štrajkovej pohotovosti takmer 1 300 ľudí z viac než 25 miest a obcí Slovenska. V 135 kultúrnych organizáciách štrajkuje minimálne jeden človek. V Slovenskom národnom divadle vstúpilo do štrajkovej pohotovosti takmer 250 ľudí, v Slovenskej národnej galérii 100 ľudí a z 220 zamestnancov a zamestnankýň Ministerstva kultúry SR vstúpilo do štrajkovej pohotovosti 68 ľudí," uviedli organizátori s tým, že tieto počty naďalej rastú.
Viac k témam: Činohra SND, Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Kultúrna obec, Ministerka kultúry SR, Platforma Otvorená kultúra!, predseda vlády SR, Prezident Slovenskej republiky, Štrajková pohotovosť, zákon o Fonde na podporu umenia, Zákon o múzeách a galériách, Zákon o Slovenskej televízii a rozhlase
Zdroj: SITA.sk - Slovenská kultúrna obec vstupuje do štrajkovej pohotovosti, situácia v Šimkovičovej ministerstve je alarmujúca (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Z regiónu
Správy